Študenti mnohých krajín zažili v dôsledku opatrení súvisiacich s koronavírusom viaceré veľké a zásadné zmeny súvisiace s výučbou a školou. Podobné zmeny môžu viesť k intenzívnejšiemu prežívaniu pocitov ako sú úzkosť, stres, neistota. Americká psychologická asociácia (APA) sa preto rozhodla vypracovať niekoľko odporúčaní, ktoré môžu študenti pre zvládnutie danej situácie urobiť. Originálny článok, ktorý sme pre Vás preložili, nájdete TU.

 

Vaše hodiny môžu byť teraz virtuálne. Možno ste sa vrátili domov, kde Vám chýbajú priatelia a študovanie je pre Vás náročné. Alebo možno ste ostali na mieste a máte obavy o svoju rodinu. Možno žonglujete so vzdelávacími potrebami svojich detí, ako aj so svojimi vlastnými. Možno ste stratili finančné prostriedky alebo svoju prácu. Či ste postgraduálnym študentom alebo neplnoletým žiakom, pravdepodobne cítite úzkosť, smútok, neistotu. Tieto pocity sú prirodzené. A existujú spôsoby, ako zmierniť stres.

Precvičujte si starostlivosť o seba

Základná starostlivosť o seba udrží Váš imunitný systém silný a Vaše emocionálne rezervy plné. Dbajte na dostatok spánku. Cvičte pravidelne. Jedzte zdravo. Vyskúšajte cvičenia mindfullness. Nájdite činnosti, ktoré sa zaoberajú rôznymi časťami Vás. Venujte sa niečomu ako napr. tanec. Zaujmite svoju myseľ s puzzle. Zapojte svoje zmysly horúcim kúpeľom alebo voňavou sviečkou. Vyhľadajte úlohy, ktoré môžete odložiť alebo jednoducho odstrániť zo svojho to-do listu.

Nájdite spôsoby ako sa sústrediť

Možno sa teraz necítite motivovaní. Je potrebné uvedomiť si, že momentálne podmienky sú náročné pre každého. Nebuďte na seba prísny. Stačí ak budete robiť najlepšie ako viete. Zaveďte rutinu. Vstávajte, choďte spávať a pracujte každý deň v rovnakom čase. Časté prestávky Vám môžu pomôcť opätovne sa zapojiť do práce. Pokúste sa vytvoriť oddelený pracovný priestor, aj keď Vaša posteľ by mala byť vyhradená len na spanie. Ak Vás vyrušujú členovia rodiny, použite „JA vyjadrenia“ na vysvetlenie problému – „Obávam sa skúšky, ktorú mám budúci týždeň“ – a spoločne pracujte na tvorbe riešení.

Vyhľadajte sociálnu podporu

Vaši spolužiaci pravdepodobne odcestovali domov. Zostať doma však môže byť osamelé. Ak chcete bojovať s izoláciou, spojte sa so svojimi spolužiakmi alebo kamarátmi z intrákov pomocou technológií. Dokonca aj niečo tak jednoduché, ako zapnutie webovej kamery počas virtuálnych hodín môže u Vás a ostatných viesť k väčšiemu pocitu prepojenia.

Pomôžte ostatným so zvládaním

Aj Vaši spolužiaci a členovia rodiny sú znepokojení. Nemusíte vyriešiť ich problémy. Stačí im povedať, že v tom nie sú sami. Ak ste absolventom psychológie v klinickej oblasti, pravdepodobne pomáhate pacientom zvládať rovnaké úzkosti, ktorým čelíte tiež. Nezabudnite riešiť svoje vlastné obavy osobitne, aby ste sa počas sedení mohli plne sústrediť na pacientov. Požiadajte o pomoc svojho supervízora.

Hľadajte spôsoby, ako zvládnuť sklamanie

Či už ide o stáž, obhajobu záverečnej práce alebo promócie, dôležité udalosti sa v tomto roku nemusia uskutočniť. Je dôležité smútiť nad týmito stratami, potom preformulovať myšlienky o týchto životných udalostiach. Zamyslite sa nad tým, ako môžete oceniť to, čo ste dosiahli. Nájdite nové spôsoby oslavy. Keď to bude bezpečné, zvážte obnovenie dôležitých udalostí.

Obmedzte sledovanie médií

Samozrejme, je dobré ostať informovaný, najmä o tom, čo sa deje v pre Vás dôležitej oblasti. Príliš veľa správ – najmä sociálne médiá – môžu zosilniť Vašu úzkosť. Aby ste sa vyhli zahlteniu správami, nastavte limity pri sledovaní sociálnych médií a používaní smartfónov. Vyhnite sa dezinformáciám spoľahnutím sa na renomované zdroje, ako sú (pôvodné zdroje z článku nahradené slovenskými)  www.korona.gov.sk, Národné centrum zdravotníckych informácií, Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zamerajte sa na veci, ktoré môžete ovládať

Vaši spolužiaci, priatelia alebo rodina sa možno neriadia pravidlami fyzického dištancovania alebo robia iné veci, ktoré zvyšujú mieru Vášho stresu. Pri dodržiavaní zodpovedného správania a zachovaní si bezpečnosti je potrebné si uvedomiť, že nie je možné kontrolovať správanie iných ľudí. Môžete ovládať iba svoje vlastné myšlienky, pocity a správanie. Ďalšia veci, ktorú nemožno ovládať? Neistota o tom, čo príde. Namiesto toho, aby ste sa obávali momentálne nejednoznačnej budúcnosti, zamerajte sa na riešenie okamžitých problémov.

Zdieľajte článok
Menu