Posilnenie duševnej imunity zdravotníkov počas 3. vlny pandémie COVID-19

Pomáhať iným, najmä v tejto pandemickej situácii, je mimoriadne náročné a vyčerpávajúce.
ĎAKUJEME za Vašu prácu a obetavosť, s ktorou prichádzate, milí zdravotníci, na každú službu.

Situácia, ktorú prežívate je veľmi vzdialená od toho, čo ste zažívali vo svojej práci pred pandémiou. Ďakujeme, že ste to nevzdali.
Áno, aj vtedy boli nejaké ťažšie dni, ale teraz to zažívate pravidelne. Obdivujeme Vás, ako to dokážete zvládať. Je náročné byť denne v kontakte s chorými pacientmi a so smrťou, a byť jedinými, ktorí v danej chvíli môžu pri chorých ľuďoch byť.

Neustály stres môže spôsobiť emocionálne preťaženie a vyhorenie, a je to úplne normálne, pretože ste ľudia a nie stroje. Máte právo necítiť sa OK, ale aj v tejto chvíli POMOC EXISTUJE. Pre ostatných budete užitoční vtedy, keď budete v čo najväčšej možnej pohode aj vy sami. Neporovnávajte sa s ostatnými, pretože ste jedineční. Každý z nás je iný. Vaše maximum a ich maximum môže byť odlišné, a aj to je úplne v poriadku. 

Neporovnávajte sa ani so svojimi vlastnými očakávaniami, s ktorými ste do dňa vstupovali, pretože situácia sa mení. To, čo sa deje vo Vašej práci je dynamické a to, čo ste urobili a zvládli je obdivuhodné. To, čo robíte v danej chvíli, je oveľa viac ako nerobiť nič. A to je hodné ocenenia. Venujte si rovnakú láskavosť a súcit, akú by ste v tomto období venovali svojim priateľom. Oceňte sa za to, že ste to vydržali – už len vstať ráno z postele je úspech a Vy to zvládate už taký dlhý čas. 

Ďakujeme Vám za to, že tu ste.

Pandémia COVID-19 so sebou priniesla mnohé rizikové faktory, s ktorými sa každodenne stretávame – karanténa, sociálna izolácia, strata zamestnania a finančných istôt, strach o seba i o blízkych, úzkosť, strata istoty, bezpečia a obavy o to, čo prinesie budúcnosť.

Zdravotníci, ste výnimočnou skupinou, ktorá pandémiu prežíva inak ako väčšina populácie vzhľadom na špecifické prostredie a poslanie, ktoré v tejto chvíli máte.


My psychológovia to, čo prežívate, nazývame akútnym stresom.
Dlhodobé vystavenie stresu alebo vystavenie nadmernému stresu, dokonca aj na relatívne krátke obdobie, má mnoho nežiadúcich dôsledkov na emocionálnu aj duševnú pohodu.

Pripravili sme pre Vás, milí zdravotníci, 22 tipov, ako si môžete pomôcť
Veríme, že budú pre Vás naozajstnou pomocou.



Sú to otázky, ktoré nám môžu pomôcť vysporiadať sa so stresom, tlakom a úzkosťou. Nie je nutné trápiť sa nad odpoveďami, naopak, nechajme sa viesť našimi pocitmi a doprajme si chvíľu oddychu.

BUĎTE K SEBE LÁSKAVÝ – pomáhať iným najmä v tejto pandemickej situácií je mimoriadne náročné a vyčerpávajúce. Odpustite si, ak nedokážete v konkrétnej chvíli pomôcť. Je to v poriadku. Nesústreďte sa na to, čo nemôžete urobiť, ale sústreďte sa na to, čo môžete a máte vo svojich rukách. Máte právo necítiť sa OK, ale aj v tejto chvíli pomoc existuje. Pre ostatných budete užitočný vtedy, keď budete v čo najväčšej možnej pohode aj vy sami. Neporovnávajte sa s ostatnými, pretože ste jedinečný. Každý z nás je iný. Vaše maximum a ich maximum môže byť odlišné a aj to je úplne v poriadku. Neporovnávajte sa ani so svojimi vlastnými očakávaniami, s ktorými ste do dňa vstupovali, pretože situácia sa mení, to čo sa deje vo vašej práci je dynamické a to, čo ste urobili a zvládli je obdivuhodné. To, čo robíte v danej chvíli je oveľa viac ako nerobiť nič. A to je hodné ocenenia. Venujte si rovnakú láskavosť a súcit, akú by ste v tomto období venovali svojim priateľom. Oceňte sa za to, že ste to vydržali – už len vstať ráno z postele je úspech a Vy to zvládate už taký dlhý čas. Ďakujeme Vám za to, že tu ste.

SOCIÁLNE VZŤAHY – udržujte svoje sociálne vzťahy, buďte v kontakte so svojimi blízkymi a s ľuďmi, ktorí Vám prinášajú pocit bezpečia.

POSTARAJTE SA O SEBA –  Je naozaj veľmi dôležité vnímať samých seba a rozpoznať, kedy je situácia príliš náročná na zvládnutie. Možno sa vo Vás bije zodpovednosť a pripadá Vám sebecké nájsť si čas pre seba, keď vonku zúri pandémia a nemocnice sú plné, ale nemôžete podať najlepší výkon, ak ste príliš unavený a vyhorený. Príznaky únavy zo súcitu a vyhorenia môžu zahŕňať problémy so spánkom, necitlivosť, hnev, neschopnosť sústrediť sa, smútok, bezmocnosť, obviňovanie sa, izoláciu, psychickú a fyzickú únavu, či popieranie prítomnosti problémov a ťažkostí. Doprajte si chvíľu pre seba, buďte k sebe milý, vytvorte si aspoň krátke prestávky, kedy sa budete venovať sebe, vnímajte svoje pocity a hovorte o svojich pocitoch s tými, ktorí Vám ich pomôžu pomenovať, spracovať a nasmerujú Vás k tomu, ako s nimi „narábať“, vypočujte aj ostatných, ktorí majú podobné pocity a zdieľajte si navzájom skúsenosti a zdroje, ako sa cítiť lepšie a zvládnuť ich, aj keď je to v tejto chvíli náročné, ale účinné je aj stanovenie si hraníc medzi osobným a pracovným životom. Vo svojej práci ste dnes aj po iné dni nechali svoje maximum, čas po práci patrí iba Vám, rodine, priateľom a sebe. Pomenujte to, čo potrebujete a povedzte to aj nahlas.   

KOMUNIKÁCIA – otvorene komunikujte so svojím nadriadeným, požiadajte ho o podporu, ktorú potrebujete.

ČAS PRE SEBA – doprajte si 10-15 minút neprerušovaného času, ktorý bude patriť iba Vám. Nastavte si na tento čas budík.

3 VECI – Vytvorte si rituál napísania 3 vecí na papier, ktoré ste stihli počas dňa urobiť a oceňte sa za to.

INFORMÁCIE – potrebujete relevantné informácie a to je úplne v poriadku. Vyberte si 2-3 overené a dôveryhodné zdroje, aby ste boli v obraze, a zároveň sa chránili pred dezinformáciami, hoaxmi a pretlakom informácií.

ODBORNÁ POMOC – ak sa liečite na nejaké ochorenie, dodržiavajte svoju liečbu, užívanie liekov a komunikujte so svojim lekárom (osobne alebo online), aby vedel, že ste aktuálne vystavený veľkej záťaži.

Vaša vzájomná podpora je nesmierne prospešná nielen pre Vás, ale aj pre efektivitu práce a budovanie lepších vzťahov na pracovisku.

OHĽADUPLNOSŤ – buďte k sebe ohľaduplnými a spoločne tvorte rešpektujúce prostredie bez atmosféry strachu. Dajte si vzájomne najavo, že ste ochotní vypočuť si potreby iných.

POMOC A PODPORA – ak si všimnete, že je Váš kolega pracovne preťažený, nebojte sa podať pomocnú ruku, venovať mu slová podpory, povzbudenia a záujmu. Spýtajte sa, akým spôsobom môžete byť nápomocným a užitočným. 

VZŤAHY – snažte sa vybudovať priateľské vzťahy a pozitívnu atmosféru na pracovisku.

STE V TOM SPOLU. Ak je to možné dajte si do programu „kávové prestávky, napíšte si povzbudzujúci odkaz na „odkazovač“ , a ak je to možné, smejte sa a doprajte si dávku humoru.

NULOVÁ TOLERANCIA AGRESIE – ak ste boli svedkom šikany alebo obťažovania, preukážte podporu a ochotu pomôcť kolegom, ktorým bolo takto ublížené.

TÍMOVÁ POHODA – Vaše dni sú mimoriadne rušné a náročné. Starajte sa jeden o druhého, buďte k sebe zodpovední a inšpirujte sa navzájom. Hovorte o tom, čo robíte pre seba a svoje duševné zdravie, čomu sa budete venovať, keď budete mať voľno, opýtajte sa ako to majú ostatní. Keď ich uvidíte po dňoch voľna, opýtajte sa ich, ako využili ten čas pre seba, a čomu sa venovali. Počas práce je naozaj dôležité zabezpečiť si tie najzákladnejšie potreby – pitie, jedlo, návšteva toalety, komunikácia s blízkymi (krátky hovor, SMS alebo nejaká správa o tom, ako sa máte Vy a ako sa majú oni) a aspoň pár minút pre seba na zotavenie po náročnej situácii. 

HUMOR A SMIECH je veľmi účinný na zvládanie takých náročných chvíľ a dní, ako zažívate teraz. Nebojte sa vniesť do svojho kolektívu humor a smiech v podobe nejakého vtipu, zdieľania úsmevnej situácie alebo príbehu. 

VĎAČNOSŤ vyjadrujte si vzájomnú vďačnosť a podporu. Poďakujte si za vzájomnú pomoc, rozveselenie a uľahčenie dňa. Vďačnosť je magická a potrebná viac ako kedykoľvek predtým a má obojstranný účinok. Vám to prinesie dobrý pocit, náladu a pozitivitu a kolegovi, ktorému poďakujete pocit povšimnutia a ocenenia. Aj takto si môžete vytvárať a udržiavať pozitívnu atmosféru. 


NEZABÚDAJTE NA SEBA.

Ďakujeme za všetko, čo robíte.

Vážime si Vás, ceníme si Vás a tlieskame Vám na pomyselných balkónoch každý jeden deň.

Ak čokoľvek zlyhá, sme tu MY pre Vás.

Tím Krízovej linky pomoci

 

Inšpirované:
https://mhanational.org/covid19/frontline-workers
http://www.emro.who.int/mhps/frontline_worker.html
http://compassionfatigue.org/index.html

 

Zdieľajte článok
Menu