Prečítajte si rozsiahly rozhovor s Mgr. Janou Kunovou, PhD., ktorá odpovedá na otázky o tom, ako si zachovať duševné zdravie v čase súčasnej pandémie ochorenia COVID-19.

Mnohí z nás cítia strach, čo tento nový vírus prinesie, iných doslova ovládla panika. Kde sa v nás berie strach?

Náš mozog úplne inak funguje v bezpečí a istote a úplne inak pod stresom, pri ohrození. Je to fylogeneticky dané – aby sme ako ľudstvo prežili. Keď mozog (konkrétne centrá v mozgu) vyhodnotí, že nám hrozí nebezpečenstvo, začneme cítiť strach. A inštinktívne robíme niektoré veci:keď vojdeme do cesty a zrazu si všimneme, že ide auto, zastaneme, alebo sa vrátime na chodník. Chceme predsa ostať nažive (pud sebazáchovy je najsilnejší).

Iste je každému známe, aké sú tri spôsoby reakcie na stres: útek, útok a zamrznutie. Pravdepodobne si každý z nás minimálne jedným týmto stavom prešiel v uplynulých dňoch. Čo je však dôležité – ten strach môže mať v týchto dňoch pre nás veľký prínos – vedie nás k správaniu, ktoré nám pomáha chrániť sa, byť opatrný a dodržiavať hygienické nariadenia. Strach teda má konkrétny objekt (strach pred vírusom, pred nakazením sa) a v miere, ktorá nie je patologická, je život zachraňujúci a udržujúci. Horšie je to s úzkosťou.

Celý článok si môžete prečítať na truni.sk.

 

Zdieľajte článok
Menu