Naši blízki zápasia s COVID-19 – pár užitočných rád od psychológov

Pandemická situácia nie je aktuálne veľmi priaznivá a tak, ako stúpa počet nakazených, stúpa, žiaľ, aj počet hospitalizovaných.
Hospitalizácia blízkeho je náročná nielen pre samotných pacientov, ale aj pre Vás – ich rodiny a najbližších.
Hospitalizácia blízkeho môže priniesť rôzne pocity a reakcie. Každý z nás je iný, jedinečný a aj naše reakcie sú preto odlišné a jedinečné.

Často sa stretávame s tým, že ľudia v podobnej situácii ako ste teraz Vy, prežívajú úzkosť a neistotu kvôli strachu o blízkeho a jeho zotavenie. Náročne prijímajú aj fakt, že nemôžu byť fyzicky blízko pri nich, nemôžu chodiť na návštevy do nemocníc, niektorí majú strach aj o svoje vlastné zdravie a iní sa cítia stigmatizovaní alebo sociálne vylúčení kvôli ochoreniu blízkeho.

Táto situácia nie je jednoduchá a veľmi Vám želáme, aby sa čo najskôr vyriešila. Záleží nám na tom, aby ste toto obdobie zvládli najlepšie, ako sa len dá.

Preto sme zozbierali pár užitočných odporúčaní, ktoré by Vám v týchto dňoch mohli pomôcť zvládnuť pocity, ktoré máte.

SPÁNOK A ODDYCH

Aj v týchto chvíľach potrebuje Vaše telo regeneráciu a nové sily. Spánok je jednou z tých najúčinnejších foriem, ako nejakú energiu získať. Z našich skúsenosti vieme, že ľudia bývajú veľmi vyčerpaní, unavení a túžia po spánku, ale nejde to tak ľahko. Ak sa Vám nedarí spať v noci, doprajte si počas dňa chvíľky, kedy si ľahnete a pokúsite sa aspoň na pár minút spať alebo odpočívať. Aj takéto krátke chvíle sú pre telo užitočné a získava  tak potrebnú energiu a uvoľnenie.

JEDLO A PITIE

Je prirodzené, že možno teraz nepociťujete chuť do jedla a pitia, ale podobne ako  spánok, tak aj jedlo poskytuje energiu. Pokúste sa zjesť počas dňa malé porcie jedla, aj keby to malo byť len pár lyžíc polievky 4x za deň. Pripravte si vodu do džbánu alebo fľaše a pite z nej počas dňa, aby ste videli, koľko tekutín sa Vám podarilo vypiť.

POHYB A AKTIVITA

Pokúste sa vo svojom dni venovať nejakej fyzickej aktivite a pohybu. Prechádzka do okolia, venčenie psa, pár strečingových alebo jógových cvikov alebo akýkoľvek iný pohyb, ktorý môžete robiť. Fyzická aktivita vplýva aj na Váš spánok, ktorý môže byť vďaka nej dlhší alebo kvalitnejší.

STABILIZAČNÁ POLOHA A DÝCHANIE

Počas dňa sa môžu objaviť situácie, ktoré vo Vás môžu vyvolať rôzne pocity a aj reakcie na ne. Ak pociťujete úzkosť, paniku, nedarí sa Vám zaspať alebo máte pocit, že Vás zaplavil pocit, ktorý v danej chvíli nevládzete spracovať, vyskúšajte stabilizačnú polohu a dýchanie. Sadnite si na zem a oprite sa o stenu, aby ste cítili, že niečo pevné je pod Vami aj za Vami, o čo sa môžete fyzicky oprieť. Upriamte svoju pozornosť na jeden bod, sústreďte sa naň a na svoje dýchanie. Nadychujte a vydychujte pomaly – nádych nosom a výdych ústami. Ponúkame Vám pár typov na dychové cvičenia:

  • 7/11 – 7 sekundový nádych a 11 sekundový výdych.
  • 4-7-8 dýchanie: Nadýchnuť sa 4 sekundy, zadržať dych na 7 a vydýchnuť na 8 sekúnd ato celé zopakovať  trikrát.
  • 10 – v mysli napočítajte do 10 a potom si uvedomte, či sa nadychujete alebo vydychujete.  A úmyselne urobte opačný proces (nádych a výdych). Takto kontrolovane sa nadychujte a vydychujte opakovane a stále sa snažte spomaľovať tempo nádychu a výdychu, až kým príde pocit úľavy. Takéto cvičenie môže trvať len 30 sekúnd, no samozrejme  ho môžete používať ako relaxačnú techniku aj niekoľko minút.


POŽIADAŤ O POMOC NIE JE HANBA ANI PREJAV SLABOSTI.

Z našich skúseností vnímame, že požiadať o pomoc chce naozaj veľa síl a neskutočnú dávku odvahy. Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme a pomôže nám to bremeno chvíľu niesť a zmenšiť.

Pár praktických rád:

Zdieľajte článok
Menu