V súčasnosti sa beh stal veľmi diskutovanou športovou činnosťou. Mnoho odborníkov polemizuje o bezpečnosti z hľadiska šírenia vírusu COVID-19. Ako sa behu venovať tak, aby bol pre nás bezpečný či dokonca blahodárny pre naše zdravie?

Bezpečnosť je prvoradá
Beh patrí medzi najslobodnejšie športy pretože sa dá vykonávať takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí nám pár dobrých topánok, trochu času a odhodlanie. Nie je nič lepšie, čo pre svoje zdravie môžete urobiť. Mnoho z nás si kladie otázku, ako však behať tak, aby sme predišli šíreniu nákazy.

 

Na úvod si povieme pár základných rád ako sa naň pripraviť tak, aby sme neohrozili svoje zdravie, či zdravie ostatných:

1. Zvoľte si miesto kam nechodí veľa ľudí.
Ideálne je vybrať si oblasť kde je hustota pohybu ľudí len minimálna. Každé mesto či obec má oblasti, kde sa nevyskytuje veľa ľudí pokope. Môžu to byť okrajové časti, chodníky popri riekach, či poľné cesty. Dobré je vyhnúť sa centrám miest a obcí, mestským parkom, sídliskám jednoducho miestam s frekventovaným výskytom osôb.

2. Ochrana dýchacích ciest
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že beh z rúškom je takmer nevhodný, dôležité je vybrať správne rúško. Pre zaistenie pohodlia skúste zvoliť vzdušnejšie rúško, ktoré umožňuje ľahký prechod vzduchu látkou. V prípade, že zvolíme dobrú lokalitu, v ktorej budeme sami, môžeme rúško zložiť a nasadiť si ho len v prípade že sa ku Vám niekto blíži.

3. Bezpečná vzdialenosť.
V prípade, že sme na lokalite na ktorej sa predsa len kde tu niekto objaví, je dôležité dodržiavať od seba bezpečnú vzdialenosť. Súčasné odporúčania pri pohybe v obchode, na úrade či pošte hovori o 2 -4 metroch v prípade behu je dobré túto vzdialenosť navýšiť. Pri fyzickej aktivite stúpa aj intenzita a frekvencia dýchania. Je dobré túto vzdialenosť posunúť až na 10 metrov od iného človeka.

4. Ochrana dobehnutím nekončí
Tým, že bezpečne dobehneme ochrana nekončí. Dôležitými, ba až kľúčovými sú opatrenia po behu. Zosilnením dýchania sa životnosť rúška znižuje. Jednorázové rúško teda po použití opatrne zložíme z tváre a vložíme do igelitového vrecka a zahodíme do komunálneho odpadu. Rúška neseparujeme. Neodporúčame ho používať opakovane, umývať či prať. Ak použijeme rúško látkové, taktiež ho opatrne zložíme z tváre a vhodíme do práčky či koša na prádlo. Ideálne je ak ho vložíme do vrecka na pranie, ktoré sa bežne používa pri praní ponožiek, aby sme tak zabránili manipulácii s ním pri prenášaní do práčky. Po manipulácii s rúškom, ako aj po každom návrate z exteriéru do bezpečia našich obydlí si dôkladne umyjeme ruky mydlom pod teplou vodou.
Dodržiavaním týchto 4 jednoduchých zásad dokážeme efektívne minimalizovať riziko šírenia vírusu COVID-19.

V čom beh prospieva telu?
Beh patrí k najefektívnejšej prevencii vysokého krvného tlaku, infarktu a srdcovo-cievnych chorôb. Tým, že sme pri behu nútení, rýchlejšie a hlbšie dýchať, zvyšuje funkčnú kapacitu pľúc, pričom dochádza k lepšiemu prekrveniu celého tela a rýchlejšej regenerácii. Dochádza tiež k celkovému okysličeniu organizmu. Beh prispieva k posilneniu bielych krviniek a tým zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Dobrá imunita zvyšuje ochranu pred samotným vírusom. Taktiež pomáha predchádzať zápalom a rakovine takmer každého druhu. Účinne tiež umožňuje predchádzať rednutiu kostí.

Účinky na psychiku
Počas behu a predovšetkým po behaní, sa dostavuje tzv. ,,endorphine high”. Ide o vyplavenie veľkého množstva endorfínov – inak nazývaných aj hormónmi šťastia. Endorfíny sa tvoria v mozgu. Svojou štruktúrou a účinkom sú podobné molekulám morfínu, – ktorý sa vyrába z ópia. Tlmia bolesť a prinášajú pocity eufórie, radosti a šťastia. Tieto účinky môžu pretrvávať aj 2 hodiny po behu! Športová aktivita a beh sa preto odporúča aj ľuďom s depresiou, úzkostnými stavmi a zvýšeným vystavení stresu, ktorý môže súčasná situácia prinášať. Pri behu tiež dochádza k lepšiemu prekrveniu celého tela vrátane mozgu, to má priaznivý vplyv na kognitívne funkcie predovšetkým pamäť a pozornosť.
Určite sa behu vyhnite ak ste chorý, alebo bezprostredne po chorobe. Beh je okrem závažných ochorení, pri ktorých je lepšie sa poradiť s lekárom a obezite, vhodný pre všetky vekové kategórie. Jeho účinky sú blahodarné, spomaľujú starnutie a pomôžu vám zostať fit.
Beh buduje zdravie ako fyzické tak aj psychické. Dokazujú to stovky výskumov z celého sveta, tak neváhajte nasaďte rúško a vykročte už dnes večer na cestu ku svojmu zdraviu!

Zdieľajte článok
Menu