Ocitli sme sa v situácií, ktorá je pre nás všetkých nezvyčajná a náročná. Pandémia COVID-19, ktorá nás zasiahla, priniesla so sebou mnohé rizikové faktory, s ktorými sa každodenne stretávame… karanténa, sociálna izolácia, strata zamestnania a finančných istôt, strach o seba i o blízkych, úzkosť, strata istoty, bezpečia a obavy o to, čo prinesie budúcnosť. Je to len malý výčet toho s čím sa dnes musíme potýkať. Môžete si povedať: „nevládzem“ alebo „nezvládam to“. Akékoľvek pocity a myšlienky, ktoré cítime sú skutočne normálne v takejto pre väčšinu z nás nenormálnej situácií. Žijeme ju všetci spoločne, a preto nikto ani teraz nemusí s týmito pocitmi zostávať sám.

To, že čítate tieto riadky je dôkazom, že hľadáte informácie a pomoc v týchto ťažkých časoch. Možno pre seba a možno pre blízkych ľudí vo Vašom okolí. Urobiť takýto krok nie je samozrejmosťou pre všetkých a vyžaduje veľa odvahy a odhodlania.

Vedzte, že možnosti ako zvládať ťažké chvíle existujú a je ich mnoho. Sme jedineční a výnimoční, každý jeden z nás. Každému z nás je príjemné niečo iné, niečo iné sa nám páči a máme radi. A to je tiež v poriadku. Spoločne Vám chceme pomôcť hľadať práve tie spôsoby pomoci, ktoré fungujú Vám.

Zo skúseností však vieme, že existujú možnosti, ktoré väčšine ľudí dokážu priniesť úľavu a pomoc.

Nezostávajte sami. Hovorte o tom.

Ľudia vo Vašom okolí tu sú pre Vás. Možno aj tí, o ktorých by ste to dnes nepovedali. Nezostávajte s tým, čo cítite a prežívate sami, hovorte o tom a zdôverte sa svojim blízkym alebo nám na Krízovej linke pomoci. Sme tu pre Vás.

Dýchajte!

Dych je vždy prítomný, vždy pri nás a bez výnimky. V náročných chvíľach sa naň sústreďte… Na to, ako studený vzduch prúdi do Vášho tela nosom, na to ako sa Vám zdvíha brucho a rozťahuje hrudník a nakoniec na to, ako teplý vzduch vypúšťate von. Keď do tohto procesu zapojíme počítanie (nadychujeme sa 4 sekundy, 4 sekundy zadržíme dych  a 4 sekundy vydychujeme) náš dych sa skľudní, prehĺbi a s ním aj naše srdce a naše myšlienky.

Oddýchnite si.

Doprajte si kvalitný oddych a spánok, toľko koľko ho momentálne potrebujete. Prináša telu a mysli zaslúžený pokoj a energiu na to, aby mohli ďalší deň efektívne pracovať a Vy sa môžete venovať tomu, čo máte radi.

Športujte.

Nie je tajomstvom, že šport je skvelým pomocníkom na odpútanie sa od nepríjemných myšlienok. Pri športe naše telo produkuje hormóny, ktoré nám prinášajú pocity šťastia, cítime sa spokojne a psychicky dobre.

Vypíšte alebo vykreslite sa.

Dostať zo seba von to, čo nám beží hlavou, to čo cítime, je skutočne uvoľňujúce. Spôsoby akým to môžeme urobiť je niekoľko a je len na Vás, ktorá bude príjemná práve Vás. Kresliť, maľovať, vyfarbovať, písať na papier či do počítaču a dokonca aj skladanie hudby… To všetko sú spôsoby akým môžeme „vypustiť paru“ a sami pre seba uvoľniť nahromadené myšlienky.

Vyhraďte si čas pre seba.

Aktivity, ktoré nás napĺňajú radosťou by mali byť neoddeliteľnou súčasťou našich dní. Nezabúdajme na ne a naopak, snažme sa zaradiť takých chvíľ do svojho programu čo najviac.

Týchto pár nápadom, na pohľad maličkostiam, každý z nás môže dať šancu a skúsiť ich zaradiť do svojich dní. Pozorovať aké benefity nám prinášajú a hľadať tie ďalšie, výnimočné a každému z nás vlastné.

 

STOP cvičenie

Existuje mnoho ďalších spôsobov a cvičení, ktoré nám dokážu pomôcť prekonať náročné chvíle. Jedným z nich je aj STOP cvičenie, ktoré zaberie niekoľko sekúnd až minút.

S – stop (stop)

Zastavte sa. Čokoľvek čo práve robíte, kdekoľvek ste. Zastavte sa na moment. Doprajte si chvíľu na oddych, pauzu a pobratie toho, čo sa vo Vás deje.

T – dýchajte (take a deep breath)

Teraz, keď sa Vám podarilo na moment zastať, urobte hlboký nádych, dva alebo toľko, koľko potrebujete. Všímajte si a vedome precíťte, ako sa Vám vzduchom naplňuje hrudník a ako pomaly vychádza zase von. Všimnite si pocit, tu a teraz, ktorý s každým nádychom prichádza. Dych je tu s Vami, práve v tento moment. Nie je v minulosti ani v budúcnosti.

O – pozorujte (observe)

Pozorujte to, čo sa vo Vašej mysli a tele deje. Myšlienky, ktoré prichádzajú, napätie v tele, svrbenie, čokoľvek to je. Sledujte to… So zvyšujúcim sa pokojom, ktorý prichádza, doprajte si možnosť pokojne premýšľať nad Vašimi ďalšími krokmi.

P – pokračujte (proceed)

A nakoniec vedome pokračujte a urobte ďalší krok vo Vašom dni.

 

6 otázok pre samého seba

V priebehu dní, udalostí a povinností, ktoré so sebou prinášajú môže byť náročné myslieť na seba. Týchto šesť otázok nám nielenže prinášajú priestor na kontrolu toho ako nám je a či sme OK, ale môžu pomôcť aj s udržaním štruktúry dňa pre mnohých z nás.

  1. Za čo som dnes vďačný/a?

Doprajte si každý deň dve minúty na zamyslenie nad celým dňom a zapísanie toho, za čo ste dnes vďačný/a.

  1. S kým sa dnes spojím alebo koho dnes „skontrolujem“?

V časoch sociálneho fyzického dištancovania je o to viac dôležité spojiť sa so svojimi blízkymi inými spôsobmi. Napíšte súrodencovi, zavolajte mame a spojte sa s kamošmi. Nezostávajte sami.

  1. Ktorého očakávania „normálnosti“ sa dnes vzdám?

Situácie nie je normálna. Strata práce, práca z domu, starostlivosť o deti a učenie sa s nimi… Je OK keď v takýchto časoch nefungujeme „normálne“. Je OK neodškrtnúť zo zoznamu všetky pracovné úlohy. Je OK, keď sa deti dnes nenaučili čo to mali, ale sú stále milované a zdravé. Sústreďte sa na to, čo je skutočne dôležité a prioritné v ten deň.

  1. Ako sa dnes dostanem von?

Čerstvý vzduch a slnko je pre nás dobré. Môžete vyjsť na 10 minút von na slnko alebo v noci sa ísť pozrieť na mesiac. Otvoriť okno a na chvíľku v ňom postáť a užiť si teplo a čerstvý vzduch.

  1. Ako dnes môžem hýbať svojím telom?

Dajte si 10 minútový beh po okolí, vybehnite schody do bytu alebo urobte 5 klikov. Nemôžete alebo nemáte energiu na takéto cvičenie? Akýkoľvek pohyb, aj ten najmenší, prináša upokojenie. Zakrúžte členkami, masírovanie sánky pomáha uvoľniť tlak alebo jednoducho položte ruku na srdce a sledujte ako bije. Pohyb v týchto náročných časoch plných stresu a úzkosti pomáha uvoľniť myseľ.

  1. Akú krásu dnes vytváram, kultivujem alebo si pozývam do života?

Hľadať a vytvárať krásu vo svojom okolí vytvára život pre ktorý sa oplatí bojovať. Píšte o svojom živote, kreslite svoje sny, vyspievajte sa z trápenia, zasaďte kvety, navarte pre susedov, upravte si oblečenie. Vytvorte svet v ktorom môžeme prežiť akokoľvek ťažké chvíle prídu.

 

Sú to otázky, ktoré nám môžu pomôcť vysporiadať sa so stresom, tlakom a úzkosťou. Nie je nutné trápiť sa nad odpoveďami, naopak, nechajme sa viesť našimi pocitmi a doprajme si chvíľu oddychu.

Zdieľajte článok
Menu