1. REŠPEKTUJTE POCITY INÝCH
Každý túto situáciu prežíva inak, rešpektujte to. Niekto má pocit, že ho aktuálny stav valcuje, iný vníma zvýšený stres, niekto ho nevníma vôbec a ledva postrehol nejakú zmenu. Naše reakcie sa môžu taktiež líšiť v tom ako reagujeme. Môže ísť o plač, rezignáciu, podráždenosť, útočnosť, poučovanie, zanedbávanie hygieny alebo práve úzkostlivý dodržiavanie hygieny ale aj o zdanlivý pokoj a zníženú aktivitu. Všetky tieto prejavy sú normálne, dočasné a súčasťou adaptácie na nové podmienky.

2. PLÁNUJTE S NIMI
Mnoho ľudí, prežíva v súvislosti so situáciou pocit bezmocnosti, že sami nemôžu situáciu nijako ovplyvniť. Spýtajte sa, čo už sami robia, aby sa pred vírusom chránili, pochváľte ich. Ak niečo zo základných opatrení zabudnú, doplňte ich. Pomôžte im naplánovať si deň. Spýtajte sa, čo plánujú robiť, ráno poobede večer. Nabádajte ich, aby si to zapísali. Ak majú pocit že je toho málo – čo by mohli pridať do svojich aktivít? Ak cítia že je toho veľa – čo by mohli vynechať? Pomôžete im tak vytvoriť si tak svoju optimálnu štruktúru dňa a znížiť pocit bezmocnosti.

3. OCHOTA, TRPEZLIVOSŤ, REŠPEKT
Vyjadrite, že ste tu teraz pre nich, používajte pokojný hlas a nezľahčujte ich obavy. Emócie ako útočnosť, agresivita alebo ľútosť a smútok sú nákazlivé. Zachovaním si pokojného hlasu uľavíme tomu druhému a zároveň zamedzíme ich šíreniu ďalej. Podajte pomocnú ruku, že sa s Vami môžu kedykoľvek porozprávať, zavolať, napísať Vám. Prípadne sa spýtajte, komu by sa chceli zdôveriť.

4. HOVORTE S NIMI O TOM, ČO IM ROBÍ A ROBILO DOBRE
Spýtajte sa čo im v minulosti a teraz pomáha. Čo majú radi, pri čom sa cítili dobre, Môžu to byť koníčky, záľuby, šport, umenie, ľudia. Podporte ich v tejto činnosti a zaraďte to do ich denného plánu. Môžu si tak spestriť svoju dennú rutinu a pustiť sa do vecí, ktoré dlho odkladali.

5. STARAJTE SA O SEBA TAK, AKO RADÍTE DRUHÝM
Ak sa sami cítime nepríjemne ťažko môžeme druhým pomôcť. Sami sa riaďte tým čo odporúčate, budete im tak sami príkladom. Prejdite si predchádzajúce 4 pravidlá a skúste si sami vytvoriť svoju bezpečnú základňu.

Ak máte pocit že pomoc sebe a iným je nad Vaše sily nebojte sa požiadať o pomoc na našej KRÍZOVEJ LINKE POMOCI.
Sme tu pre Vás. SPOLU to môžeme zvládnuť.

Zdieľajte článok
Menu