Krízová linka pomoci poskytuje anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc pre ľudí v kríze prostredníctvom videa každý pracovný deň od 15:00 do 20:00.

Čo sa stane, ak Vás kontaktujem cez video?

  1. Krízová linka pomoci poskytuje video psychologickú krízovú pomoc (pomoc pre ľudí v krízovej situácii). Nie je náhradou psychoterapie ani psychologického poradenstva.
  2. Ak ste sa rozhodli kontaktovať našu linku prostredníctvom videa, odporúčame vopred skontrolovať kvalitu internetového pripojenia, dostupnosť mikrofónu, videokamery a reproduktora, slúchadiel. Pre využitie video pomoci je potrebné funkčné video na oboch stranách!
  3. Pre okamžité spojenie sa s naším pracovníkom každý pracovný deň od 15:00 do 20:00 kliknite TU.
  4. Pokiaľ na stránke vidíte text „Ospravedlňujeme sa, ale momentálne nie je online žiadny poradca.“, znamená to, že naša video poradňa v tomto čase nie je online alebo náš krízový pracovník aktuálne už s niekým prostredníctvom videa komunikuje.
  5. Kliknutím na tlačidlo “Online rozhovor” pod profilom poradcu budete presmerovaný na stránku, kde tlačidlom “Začať online rozhovor” potvrdíte video kontakt s naším pracovníkom. Následne od vás prehliadač môže požadovať povolenie  prístupu k Vášmu mikrofónu a kamere, ktoré je potrebné povoliť. Tlačidlom “Join Meeting” začnete video stretnutie s naším poradcom.
  6. Váš hovor prijme skúsený, odborne trénovaný pracovník Krízovej linky pomoci. Zoznam členov video pomoci nájdete TU a môžete sa tak dozvedieť viac o človeku, s ktorým budete viesť rozhovor.
  7. Pracovník Vás na linke privíta, predstaví sa Vám a opýta sa Vás na to, čo Vás na linku privádza.
  8. Je len na Vás, ako rozhovor začnete, o čom sa chcete rozprávať, na aké otázky odpoviete a aké informácie budete s pracovníkom linky zdieľať. Pracovník linky Vás bude počúvať, bude sa snažiť porozumieť Vašej situácii, poskytne Vám podporu a bude Vás sprevádzať na ceste za možným riešením.

Čo ak sa nemôžem pripojiť na video?

Pokiaľ na stránke vidíte text „Ospravedlňujeme sa, ale momentálne nie je online žiadny poradca.“, znamená to, že naša videoporadňa v tomto čase nie je online alebo náš krízový pracovník aktuálne už s niekým prostredníctvom videa komunikuje. Videoporadňa je online každý pracovný deň od 15:00 do 20:00. Rozhovor na videoporadni je možné dohodnúť na konkrétny čas a dátum aj prostredníctvom e-mailu poradna@ipcko.sk (do predmetu e-mailu zadajte: Videoporadňa).

V prípade, že máte so skontaktovaním sa s naším pracovníkom prostredníctvom videa ťažkosti, opätovne skontrolujte kvalitu Vášho internetového pripojenia, funkčnosť webkamery, mikrofónu a reproduktoru. Pokiaľ je všetko v poriadku, pokúste sa nášho pracovníka kontaktovať opätovne alebo použite iný druh pomoci (chat, email, telefón). Pokiaľ ste Vy alebo niekto vo Vašom okolí v bezprostrednom ohrození zdravia alebo života, neváhajte kontaktovať 112.

Pri rozrušenosti a stresovej situácii vyskúšať môžete jedno z nižšie uvedených upokojujúcich cvičení.

Zásady pomoci poskytovanej cez video

Video je jednou z foriem pomoci poskytovanej na Krízovej linke pomoci. Videorozhovor je spomedzi foriem dištančného poradenstva najbližší stretnutiu tvárou-v-tvár. Umožňuje Vám vidieť sa s pracovníkom linky a zároveň s ním komunikovať v reálnom čase.

Pre video psychologickú pomoc platia Podmienky používania a Etický kódex na Krízovej linke pomoci. S kontaktovaním nášho pracovníka na video Krízovej linke automaticky vyjadrujete súhlas s podmienkami.

Pre video kontakt je potrebná funkčnosť videa (zvuk i obraz) na oboch stranách. Tiež je pre videokontakt potrebné (pokiaľ to situácia dovoľuje) tiché prostredie bez rušivých elementov, primerané oblečenie, kontakt jeden-na-jedného, zotrvanie pred videokamerou a udržiavanie očného kontaktu počas hovoru.

Video poradňa Krízovej linky pomoci neslúži na uspokojenie sexuálnej potreby a náš pracovník má v takomto prípade právo kontakt ukončiť. Krízový pracovník má tiež právo uprednostniť istých klientov, ak si to daná situácia vyžaduje (na základe odborného posúdenia aktuálnej urgentnosti hovoru a situácie).

Tím video poradenstva

PhDr. Marek Madro, PhD., MBA
psychológ
Mgr. Katarína Vincová
psychologička
Mgr. Lenka Nemcová
psychologička
Mgr. Dominika Rajznerová
psychologička
PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA.
špeciálna pedagogička
Mgr. Daniela Pikulová
psychologička
Mgr. Karola Martáková
psychologička
PhDr. Štefan Šarkőzy
sociálny pracovník, kouč
Mgr. et Mgr. Jana Olexová
koučka

Často kladené otázky

Možno máte v mysli otázky typu: „Čo keď ma vysmejú? Budú ma brať vážne? Čo ak môj problém nie je dostatočne vážny?“ Môžeme Vás uistiť v tom, že na Krízovej linke pomoci (KLP) sa nestretnete s výsmechom ani podceňovaním Vašich slov, situácie a pocitov. Napriek tomu, že je KLP určená predovšetkým pre ľudí v krízovej situácii v dôsledku pandémie koronavírusu, nestretne sa u nás s odmietnutím ani človek v inej krízovej situácii.

Menu